Heta nyheter
0
Reklamfri version. Uppgradera din upplevelse på Investing.com. Spara upp till 40% Mer detaljer

Skarpa nedgångar på Europabörserna

Råvaror2019-08-05 13:47
Sparad. Se Sparade objekt.
Denna artikel har redan sparats i dina Sparade objekt
 
© Reuters. Skarpa nedgångar på Europabörserna

Europabörserna handlas en bra bit under nollan på måndagsförmiddagen.

Vid 10.20-tiden var Stoxx 600 index ned 1,82 procent, FTSE 100 index sjönk 1,80 procent, medan DAX 30 index var ned 1,53 procent.

Den amerikanska S&P 500 terminen var samtidigt ned 1,33 procent.

KursDiff i dagDiff i år
Stoxx 600371,25-1,82%9,95%
Stoxx 503 321,11-1,63%10,65%
FTSE 1007 273,43-1,80%8,10%
DAX 3011 691,32-1,53%10,72%
CAC 405 258,35-1,88%11,15%
SMI9 642,02-1,65%14,39%
FTSE MIB Milano20 792,39-1,21%13,47%
IBEX 358 801,50-1,08%3,06%
ATX2 886,20-2,05%5,11%
OBX770,38-1,96%4,19%
OMX 301 530,59-2,43%8,65%
S&P 500 termin2 893,50-1,33%
Nasdaq 100 termin7 570,00-1,72%
Sweden 10 Y-0,25%-0,04
Tyskland 10 Y-0,52%-0,03
USA 10 Y1,75%-0,09
UK 10 Y0,49%-0,05
Italien 10 Y1,49%-0,05
Frankrike 10 Y-0,26%-0,02
Spanien 10 Y0,21%-0,03
EUR/USD1,11370,0029
USD/JPY105,9400-0,6500
USD/SEK9,6385-0,0019
EUR/SEK10,73450,0292
GBP/SEK11,6843-0,0345
Brent, USD/fat60,94-1,53%
WTI, USD/fat54,84-1,47%
Guld spot Comex, USD/oz1 457,641,17%
Silver spot Comex, USD/oz16,501,82%
Källa: Bloomberg

Skarpa nedgångar på Europabörserna
 

Relaterade artiklar

Nästa vecka kan elpriset bli rekordhögt
Nästa vecka kan elpriset bli rekordhögt av Råvarumarknaden - 2021-11-19

Efter några veckor med lite lägre elpriser på ett genomsnitt mellan 40 och 60 öre per kWh, får vi räkna med kraftigt stigande priser under kommande...

Lägg till en kommentar

Riktlinjer för kommentarer

Vi uppmuntrar dig att använda kommentarer för att engagera dig med andra användare, dela ditt perspektiv och ställa frågor till skribenter och till varandra. Men för att upprätthålla den höga diskursen har vi alla kommit att värdera och förväntar oss att hålla följande kriterier i åtanke:

  • Berika samtalen
  • Vara fokuserad och på rätt spår. Gör endast inlägg som är relevant för ämnet som diskuteras.
  • Var respektfull. Även negativa åsikter kan ramas in på ett positivt och diplomatiskt sätt.
  • Använd standard skrivsätt. Inkludera kommatering, versaler och gemener.
  • NOTERA: Spam och/eller säljfrämjande meddelanden och länkar inom en kommentar kommer att tas bort
  • Undvik svordomar, förtal eller personliga angrepp riktad mot en skribent eller en annan användare.
  • Endast svedese kommentarer kommer att tillåtas.

Ansvariga för spam eller missbruk kommer att tas bort från webbplatsen och förbjudas från framtida registrering på Investing.com diskretion.

Skriv dina tankar här
 
Aär du säker på att du vill ta bort det här diagrammet?
 
Posta
Publicera även på :
 
Ersätt det bifogade diagrammet med ett nytt?
1000
Din möjlighet att kommentera är för tillfället avstängd på grund av negativa användarrapporter. Din status granskas av våra moderatorer.
Vänta en minut innan du försöker kommentera igen.
Tack för din kommentar. Observera att alla kommentarer är under behandling tills de godkänts av våra moderatorer. Det kan därför ta lite tid innan inlägget visas på vår hemsida.
 
Aär du säker på att du vill ta bort det här diagrammet?
 
Posta
 
Ersätt det bifogade diagrammet med ett nytt?
1000
Din möjlighet att kommentera är för tillfället avstängd på grund av negativa användarrapporter. Din status granskas av våra moderatorer.
Vänta en minut innan du försöker kommentera igen.
Lägg till diagram till kommentar
Bekräfta blockering

Är du säker på att du vill blockera %USER_NAME%?

Genom att blockera kan du och %USER_NAME% inte se varandras inlägg på Investing.com.

%USER_NAME% lyckades läggas till i din Blockeringslista

Eftersom du precis avblockerat denna person måste du vänta 48 timmar för att kunna förnya blockeringen.

Rapportera den här kommentaren

Jag anser att denna kommentar är:

Kommentar flaggad

Tack!

Rapporten har skickats till våra moderatorer för granskning
Friskrivning: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.
Registrera dig med Google
eller
Registrera dig med e-post