x

0

Nyheter

Teknisk Analys

OMXS30
1.636,62
2017-05-26 16:43
Medlemmars åsikter
Hausse
0%
Baisse
100%
Sammandrag: STARKT KÖP Börja handla
Rörliga genomsnitt:Köp (12)Sälj (0)
Indikatorer:Köp (8)Sälj (1)
S3S2S1Pivot PoängR1R2R3
1.630,881.631,881.633,881.634,881.636,881.637,881.639,88
  Aktuell tid: 16:45 (GMT +2:00)

Finanskalender

Tid Valuta Evenemang Verklig Prognos Föregående
Helgdagar - Fredag 26 maj 2017
Helgdag   Danmark - Börsen är stängd
Kommande viktiga ekonomiska händelser
2tim 14m   USD Baker Hughes Rig Count     720
Senaste släppta viktiga ekonomiska händelser
16:00   USD Michigans konsumentförtroendeindex, slutliga 87,7 87,9 88,1
16:00   USD Sentiment index hos konsumenterna i Michigan 97,1 97,5 97,7
14:30   USD Beställning av kapitalvaror (Månadsvis) -0,7% -1,2% 2,3%
14:30   USD Orderingång av kapitalvaror (Månadsvis) -0,4% 0,5% -0,2%
14:30   USD BNP (Kvartalsvis)  1,2% 0,9% 0,7%
14:30   USD BNP prisindex (Kvartalsvis)  2,2% 2,3% 2,2%

Aktieurval

Sök efter aktier
   
   
   
Hitta

Relaterade artiklar

2017-05-26 14:45 GMT

Finansmarknader i realtid

Globala Index

Namn Sista +/- +/- % Marknadsöversikt Upp Ner
Dow 30 21.078,68 -4,27 -0,02%
Up
46.67%
Down
53.33%
14 16
S&P 500 2.415,35 +0,28 +0,01%
Up
47.62%
Down
50.99%
Unchanged
1.39%
240 257
DAX 12.600,25 -21,47 -0,17%
Up
43.33%
Down
56.67%
13 17
S&P/TSX 15.393,45 -17,28 -0,11%
Up
48.40%
Down
45.20%
Unchanged
6.40%
121 113
Nikkei 225 19.686,84 -126,29 -0,64%
Up
18.22%
Down
79.56%
Unchanged
2.22%
41 179

Svenska Index

Namn Sista +/- +/- % Marknadsöversikt Upp Ner
OMXS30 1.637,64 -1,25 -0,08%
Up
46.67%
Down
53.33%
14 16
OMX Nordic 40 1.610,02 +2,19 +0,14%
Up
50.00%
Down
50.00%
20 20
OMX Stockholm 587,13 +0,23 +0,04%
Up
45.92%
Down
43.20%
Unchanged
10.88%
152 143
OMX Stockholm Mid. 805,99 +0,61 +0,08%
Up
37.93%
Down
50.00%
Unchanged
12.07%
44 58
OMX Stockholm Sma. 821,06 -0,04 0,01%
Up
43.00%
Down
47.00%
Unchanged
10.00%
43 47
Stockholm Technol. 985,34 -6,34 -0,64%
Up
41.18%
Down
41.18%
Unchanged
17.65%
14 14

Indexterminer

NamnMånadSista+/- %
OMXS30Jun 171.636,62-0,07%
Norge 20Jun 17646,35-1,14%
Danmark 20Jun 171.146,38+0,03%
DAXJun 1712.596,8-0,13%
S&P 500Jun 172.414,50+0,04%
FTSE 100Jun 177.534,8+0,40%

Råvaror

NamnMånadSista+/- %
GuldJun 171.266,31+0,79%
Råolja WTIJul 1749,20+0,61%
SilverJul 1717,344+0,88%
NaturgasJul 173,269-0,18%
US SoyabönaJul 17936,62-0,21%
US VeteJul 17434,50+1,00%

Mest omsatta svenska aktier

NamnSista+/-+/- %
Volvo B142,66-1,04-0,72%
L M Ericsson B61,62-0,48-0,77%
Nordea Bank112,90-0,90-0,79%
Telia Company39,70+0,45+1,15%
SSAB A36,96-0,42-1,12%
Swedbank A204,5-1,0-0,49%

Ledan Aktier

NamnSista+/-+/- %
Exxon Mobil81,59-0,16-0,20%
Alibaba124,43+0,80+0,65%
Deutsche Bank16,575-0,275-1,63%
Facebook151,57-0,39-0,26%
Alphabet994,76+2,90+0,29%
Apple153,80-0,07-0,04%

Börshandlande fonder

NamnSista+/-+/- %
SPDR S&P 500241,80+0,04+0,02%
PowerShares QQQ141,22+0,25+0,18%
iShares S&P Europe 3.46,18000,00000,00%
SPDR Gold Shares120,51+1,03+0,86%
SPDR S&P Metals & Mi.29,4200-0,0200-0,07%
iShares MSCI Emergin.41,7393+0,1493+0,36%

Kurser & Obligationer

NamnMånadSista+/-
Euro BTPJun 17133,96+0,16
US 10 YR T-NoteJun 17126,28+0,15
US 30Y T-BondJun 17154,11+0,31
UK GiltJun 17129,21+0,33
Euro BundJun 17161,74+0,36
Euro SCHATZJun 17112,20+0,02