x

0

Nyheter

Teknisk Analys

OMXS30
1.562,88
2017-03-29 15:04
Medlemmars åsikter
Hausse
50%
Baisse
50%
Sammandrag: STARKT KÖP Börja handla
Rörliga genomsnitt:Köp (12)Sälj (0)
Indikatorer:Köp (10)Sälj (0)
S3S2S1Pivot PoängR1R2R3
1.557,621.558,871.560,881.562,131.564,141.565,391.567,40
  Aktuell tid: 15:07 (GMT +2:00)

Finanskalender

Tid Valuta Evenemang Verklig Prognos Föregående
Kommande viktiga ekonomiska händelser
53min   USD Förväntad husförsäljning (Månadsvis)   2,4% -2,8%
1tim 23m   USD Cushing Crude Oil Inventories     1,419M
1tim 23m   USD Råoljelager   1,357M 4,954M
2tim 23m   USD FOMC-kommitténs medlem Rosengren håller tal        
3tim 43m   EUR ECBs Praet talar        
4tim 08m   USD FOMC-medlemmen Williams talar        
Senaste släppta viktiga ekonomiska händelser
13:30   GBP Storbritanniens premiärminister May talar        

Aktieurval

Sök efter aktier
   
   
   
Hitta

Relaterade artiklar

2017-03-29 13:07 GMT

Finansmarknader i realtid

Globala Index

Namn Sista +/- +/- % Marknadsöversikt Upp Ner
Dow 30 20.701,50 +150,52 +0,73%
Up
90.00%
Down
10.00%
27 3
S&P 500 2.358,57 +16,98 +0,73%
Up
81.55%
Down
18.45%
411 93
DAX 12.212,00 +62,58 +0,52%
Up
83.33%
Down
16.67%
25 5
S&P/TSX 15.598,57 +92,35 +0,60%
Up
66.53%
Down
30.68%
Unchanged
2.79%
167 77
Nikkei 225 19.217,48 +14,61 +0,08%
Up
36.16%
Down
60.27%
Unchanged
3.57%
81 135

Svenska Index

Namn Sista +/- +/- % Marknadsöversikt Upp Ner
OMXS30 1.581,59 +1,51 +0,10%
Up
90.00%
Down
10.00%
27 3
OMX Nordic 40 1.532,09 +0,15 +0,01%
Up
72.50%
Down
27.50%
29 11
OMX Stockholm 558,91 +1,12 +0,20%
Up
56.52%
Down
31.99%
Unchanged
11.49%
182 103
OMX Stockholm Mid. 754,12 +2,92 +0,39%
Up
51.33%
Down
37.17%
Unchanged
11.50%
58 42
OMX Stockholm Sma. 796,61 +7,36 +0,93%
Up
56.25%
Down
31.25%
Unchanged
12.50%
54 30
Stockholm Technol. 923,86 +1,24 +0,13%
Up
61.76%
Down
26.47%
Unchanged
11.76%
21 9

Indexterminer

NamnMånadSista+/- %
OMXS30Apr 171.562,88+0,41%
Norge 20Apr 17615,70-0,14%
Danmark 20Apr 171.067,55-0,12%
DAXJun 1712.242,0+0,46%
S&P 500Jun 172.353,00+0,06%
FTSE 100Jun 177.261,8-0,22%

Råvaror

NamnMånadSista+/- %
GuldApr 171.253,05-0,20%
Råolja WTIMay 1748,51+0,29%
SilverMay 1718,182-0,38%
NaturgasMay 173,228+1,61%
US SoyabönaMay 17973,62+0,15%
US VeteMay 17426,75+0,41%

Mest omsatta svenska aktier

NamnSista+/-+/- %
Volvo B130,75+0,45+0,35%
L M Ericsson B57,73+0,13+0,23%
Nordea Bank AB100,35+0,05+0,05%
Telia Company37,28+0,05+0,13%
SSAB A34,93+0,10+0,29%
Swedbank A219,1+1,5+0,69%

Ledan Aktier

NamnSista+/-+/- %
Exxon Mobil81,84+0,59+0,73%
Alibaba107,80-0,28-0,26%
Deutsche Bank16,050+0,095+0,60%
Facebook141,76+1,44+1,03%
Alphabet840,63+2,12+0,25%
Apple143,80+2,92+2,07%

Börshandlande fonder

NamnSista+/-+/- %
SPDR S&P 500235,32+1,70+0,73%
PowerShares QQQ131,64+0,80+0,61%
iShares S&P Europe 3.46,18000,00000,00%
SPDR Gold Shares119,04-0,49-0,41%
SPDR S&P Metals & Mi.30,1100+0,3600+1,21%
iShares MSCI Emergin.39,8100+0,1100+0,28%

Kurser & Obligationer

NamnMånadSista+/-
Euro BTPJun 17130,86+0,29
US 10 YR T-NoteJun 17124,54+0,26
US 30Y T-BondJun 17151,08+0,56
UK GiltJun 17127,16+0,44
Euro BundJun 17160,99+0,72
Euro SCHATZJun 17112,19+0,10

Börja handla med branschens bästa mäklare

Mäklare Föreskrift Minsta insättning
National Futures Association (USA), U.S. Commodity Futures Trading Commission (USA), The Financial Conduct Authority (Storbritannien), Australiens kommisionen för värdepapper och investeringar (Australien), Financial Industry Regulatory Authority (USA), Kanadas tillsynsmyndighet av investeringsindustrin (Kanada), Securities and Exchange Commission (USA), The Securities and Futures Commission (Hong Kong) $250 Börja handla