x
Heta nyheter

0

Nyheter

Teknisk Analys

OMXS30
1.524,62
2017-08-18 10:29
Medlemmars åsikter
Hausse
50%
Baisse
50%
Sammandrag: STARK SÄLJ Börja handla
Rörliga genomsnitt:Köp (0)Sälj (12)
Indikatorer:Köp (0)Sälj (8)
S3S2S1Pivot PoängR1R2R3
1.515,281.519,201.522,041.525,961.528,801.532,721.535,56
  Aktuell tid: 10:31 (GMT +2:00)

Finanskalender

Tid Valuta Evenemang Verklig Prognos Föregående
Kommande viktiga ekonomiska händelser
3tim 59m   CAD Konsumentprisindexet (Månadsvis)   0,1% 0,1%
3tim 59m   CAD Underliggande konsumentprisindex (KPI) (årsvis)     0,9%
3tim 59m   CAD Konsumentprisindexet(KPI) (Månadsvis)   0,1% -0,1%
5tim 29m   USD Michigans konsumentförtroendeindex, slutliga    81,0 80,5
5tim 29m   USD Sentiment index hos konsumenterna i Michigan    94,0 93,4
5tim 44m   USD FOMC-medlemmen Kaplan talar        
Senaste släppta viktiga ekonomiska händelser
08:00   EUR Tyskt producentprisindex (Månadsvis) 0,2% 0,1% 0,0%

Aktieurval

Sök efter aktier
   
   
   
Hitta

Kryptovalutapar

Hitta mynt
   
   
   
Hitta

Relaterade artiklar

2017-08-18 08:31 GMT

Finansmarknader i realtid

Globala Index

Namn Sista +/- +/- % Marknadsöversikt Upp Ner
Dow 30 21.750,73 -274,14 -1,24%
Down
100.00%
0 30
S&P 500 2.430,01 -38,10 -1,54%
Up
4.58%
Down
95.02%
Unchanged
0.40%
23 477
DAX 12.101,50 -101,96 -0,84%
Up
3.33%
Down
96.67%
1 29
S&P/TSX 15.033,64 -48,57 -0,32%
Up
33.47%
Down
63.71%
Unchanged
2.82%
83 158
Nikkei 225 19.470,41 -232,22 -1,18%
Up
8.44%
Down
91.11%
Unchanged
0.44%
19 205

Svenska Index

Namn Sista +/- +/- % Marknadsöversikt Upp Ner
OMXS30 1.525,85 -14,24 -0,92%
Down
100.00%
0 31
OMX Nordic 40 1.555,03 -15,06 -0,96%
Up
12.20%
Down
87.80%
5 36
OMX Stockholm 550,01 -5,58 -1,01%
Up
10.65%
Down
78.40%
Unchanged
10.95%
36 265
OMX Stockholm Mid. 760,03 -8,70 -1,13%
Up
14.29%
Down
76.47%
Unchanged
9.24%
17 91
OMX Stockholm Sma. 814,55 -8,65 -1,05%
Up
15.84%
Down
61.39%
Unchanged
22.77%
16 62
Stockholm Technol. 878,00 -9,58 -1,08%
Up
8.82%
Down
79.41%
Unchanged
11.76%
3 27

Indexterminer

NamnMånadSista+/- %
OMXS30Sep 171.524,00-0,97%
Norge 20Sep 17654,30-0,38%
Danmark 20Sep 171.150,50-0,41%
DAXSep 1712.094,5-0,86%
S&P 500Sep 172.429,25-0,01%
FTSE 100Sep 177.319,2-0,11%

Råvaror

NamnMånadSista+/- %
GuldDec 171.298,73+0,49%
Råolja WTISep 1747,30+0,45%
SilverSep 1717,100+0,28%
NaturgasSep 172,923-0,20%
US SoyabönaSep 17932,25+0,20%
US VeteSep 17416,00+0,34%

Mest omsatta svenska aktier

NamnSista+/-+/- %
Volvo B136,46-1,34-0,97%
L M Ericsson B48,88-0,57-1,15%
Nordea Bank101,80-0,90-0,88%
Telia Company37,02-0,36-0,96%
SSAB A39,25-0,44-1,11%
Swedbank A212,0-2,1-0,98%

Ledan Aktier

NamnSista+/-+/- %
Exxon Mobil76,26-1,21-1,56%
Alibaba163,92+4,42+2,77%
Deutsche Bank13,890-0,220-1,56%
Facebook166,91-3,09-1,82%
Alphabet A927,66-16,61-1,76%
Apple157,86-3,09-1,92%

Börshandlande fonder

NamnSista+/-+/- %
SPDR S&P 500243,09-3,85-1,56%
PowerShares QQQ141,33-2,95-2,04%
iShares S&P Europe 3.46,18000,00000,00%
SPDR Gold Shares122,49+0,62+0,51%
SPDR S&P Metals & Mi.29,8400-0,7500-2,45%
iShares MSCI Emergin.43,3000-0,5600-1,28%

Kurser & Obligationer

NamnMånadSista+/-
Euro BTPSep 17137,34-0,09
US 10 YR T-NoteSep 17126,76-0,05
US 30Y T-BondSep 17155,83-0,06
UK GiltSep 17127,78+0,08
Euro BundSep 17164,320,00
Euro SCHATZSep 17112,175+0,015

 

 

 

 

 

 

Registrera dig med Google
eller
Registrera dig med e-post