x
Heta nyheter

0

Nyheter

Teknisk Analys

OMXS30
1.643,88
2017-06-22 17:25
Medlemmars åsikter
Hausse
0%
Baisse
100%
Sammandrag: NEUTRAL Börja handla
Rörliga genomsnitt:Köp (1)Sälj (11)
Indikatorer:Köp (5)Sälj (1)
S3S2S1Pivot PoängR1R2R3
1.636,651.638,451.639,781.641,581.642,911.644,711.646,04
  Aktuell tid: 22:37 (GMT +2:00)

Finanskalender

Tid Valuta Evenemang Verklig Prognos Föregående
Kommande viktiga ekonomiska händelser
8tim 22m   SGD Singapors konsumentprisindex (årsvis)   1,4% 0,4%
10tim 07m   EUR Frankrikes BNP (Kvartalsvis)   0,4% 0,4%
10tim 22m   EUR Franska inköpschefernas index för servicesektorn    57,0 57,2
10tim 22m   EUR Franska inköpschefernas index    54,0 53,8
10tim 52m   EUR Tyska inköpschefsindexet för tjänstesektorn    55,5 55,4
10tim 52m   EUR Tyska inköpschefsindexet för tillverkningsindustrin    59,0 59,5
Senaste släppta viktiga ekonomiska händelser
20:00   MXN Mexikanska styrräntebeslut 7,00% 7,00% 6,75%

Aktieurval

Sök efter aktier
   
   
   
Hitta

Relaterade artiklar

2017-06-22 20:37 GMT

Finansmarknader i realtid

Globala Index

Namn Sista +/- +/- % Marknadsöversikt Upp Ner
Dow 30 21.397,29 -12,74 -0,06%
Up
43.33%
Down
56.67%
13 17
S&P 500 2.434,50 -1,11 -0,05%
Up
42.35%
Down
57.06%
Unchanged
0.60%
213 287
DAX 12.794,00 +19,74 +0,15%
Up
40.00%
Down
56.67%
Unchanged
3.33%
12 17
S&P/TSX 15.219,90 +71,37 +0,47%
Up
67.34%
Down
31.05%
Unchanged
1.61%
167 77
Nikkei 225 20.110,51 -28,28 -0,14%
Up
37.33%
Down
59.11%
Unchanged
3.56%
84 133

Svenska Index

Namn Sista +/- +/- % Marknadsöversikt Upp Ner
OMXS30 1.645,36 +3,65 +0,22%
Up
58.06%
Down
41.94%
18 13
OMX Nordic 40 1.631,42 +3,25 +0,20%
Up
43.90%
Down
56.10%
18 23
OMX Stockholm 594,26 +1,57 +0,26%
Up
44.05%
Down
44.94%
Unchanged
11.01%
148 151
OMX Stockholm Mid. 822,30 +1,33 +0,16%
Up
44.07%
Down
45.76%
Unchanged
10.17%
52 54
OMX Stockholm Sma. 839,64 +2,40 +0,29%
Up
35.64%
Down
42.57%
Unchanged
21.78%
36 43
Stockholm Technol. 1.037,54 +13,92 +1,36%
Up
47.06%
Down
32.35%
Unchanged
20.59%
16 11

Indexterminer

NamnMånadSista+/- %
OMXS30Jul 171.643,88+0,28%
Norge 20Jul 17621,85-0,93%
Danmark 20Jul 171.168,88-0,29%
DAXSep 1712.767,5+0,03%
S&P 500Sep 172.431,75-0,07%
FTSE 100Sep 177.364,5-0,26%

Råvaror

NamnMånadSista+/- %
GuldAug 171.252,13+0,51%
Råolja WTIAug 1742,77+0,56%
SilverJul 1716,541+1,02%
NaturgasJul 172,898+0,17%
US SoyabönaJul 17903,88-1,54%
US VeteJul 17461,00-0,56%

Mest omsatta svenska aktier

NamnSista+/-+/- %
Volvo B150,40+3,40+2,31%
L M Ericsson B63,85+1,05+1,67%
Nordea Bank108,10-1,40-1,28%
Telia Company39,04+0,09+0,23%
SSAB A37,90+0,67+1,80%
Swedbank A204,9-1,5-0,73%

Ledan Aktier

NamnSista+/-+/- %
Exxon Mobil81,08-0,36-0,44%
Alibaba142,27-1,02-0,71%
Deutsche Bank15,045-0,150-0,99%
Facebook153,40-0,51-0,33%
Alphabet A976,62-1,97-0,20%
Apple145,63-0,24-0,16%

Börshandlande fonder

NamnSista+/-+/- %
SPDR S&P 500242,83-0,12-0,05%
PowerShares QQQ140,70-0,04-0,03%
iShares S&P Europe 3.46,18000,00000,00%
SPDR Gold Shares118,92+0,40+0,34%
SPDR S&P Metals & Mi.28,4900+0,4600+1,64%
iShares MSCI Emergin.41,2800+0,2100+0,51%

Kurser & Obligationer

NamnMånadSista+/-
Euro BTPSep 17138,39+0,03
US 10 YR T-NoteSep 17126,69+0,09
US 30Y T-BondSep 17156,61+0,28
UK GiltJun 17129,23+0,06
Euro BundSep 17165,08+0,12
Euro SCHATZSep 17111,995-0,020