Heta nyheter

0
Reklamfri version. Uppgradera din upplevelse på Investing.com. Spara upp till 40% Mer detaljer

Nyheter

Visa fler nyheter
Visa fler analyser

Bästa kryptovalutor

Title Rensa
  Namn Symbol Pris (USD) Börsvärde (24H) volym Ändr. (24H)
Bitcoin BTC 28.948,4 $550,93B $23,87B +0,76%
Ethereum ETH 1.778,87 $214,67B $15,71B +1,92%
Tether USDT 0,9996 $72,46B $43,97B +0,04%
USD Coin USDC 1,001 $53,53B $4,99B -0,01%
BNB BNB 306,09 $50,00B $1,72B +2,82%

Teknisk analys

Euro Stoxx 50
3.810
2022-05-27 22:05
Medlemmars åsikter
Hausse
46%
Baisse
54%
Sammandrag: STARKT KöP
Rörliga genomsnitt:Köp (12)Sälj (0)
Indikatorer:Köp (8)Sälj (0)
S3S2S1PivotpunkterR1R2R3
3.8003.8033.8083.8113.8163.8193.824

Vecko Tecknade serier

Riskaversion sprider sig på marknaden och teknikaktier rasar

Aktieurval

Sök efter aktier
   
   
   
Hitta

Kryptovalutapar

Få kryptovalutakurser i realtid
   
   
   
Hitta
2022-05-28 17:21 GMT

Finansmarknader i realtid

Globala Index

Namn Sista +/- +/- % Marknadsöversikt Upp Ner
Dow Jones 33.212,96 +575,77 +1,76%
Up
100.00%
Down
0.00%
30 0
S&P 500 4.158,24 +100,40 +2,47%
Up
96.00%
Down
3.80%
Unchanged
0.20%
480 19
DAX 14.462,19 +230,90 +1,62%
Up
82.50%
Down
15.00%
Unchanged
2.50%
33 6
S&P/TSX 20.748,58 +216,40 +1,05%
Up
76.99%
Down
22.18%
Unchanged
0.84%
184 53
Nikkei 225 26.781,68 +176,84 +0,66%
Up
64.09%
Down
35.00%
Unchanged
0.91%
141 77

Svenska Index

Namn Sista +/- +/- % Marknadsöversikt Upp Ner
OMXS30 2.058,10 +76,28 +3,85%
Up
86.67%
Down
13.33%
26 4
OMX Nordic 40 2.108,19 +40,94 +1,98%
Up
77.50%
Down
22.50%
31 9
OMX Stockholm 836,88 +32,59 +4,05%
Up
86.45%
Down
11.51%
Unchanged
2.05%
338 45
OMX Stockholm Mid. 1.490,35 +44,89 +3,11%
Up
88.36%
Down
10.96%
Unchanged
0.68%
129 16
OMX Stockholm Sma. 1.455,95 +35,97 +2,53%
Up
73.56%
Down
19.54%
Unchanged
6.90%
64 17
Stockholm Technol. 1.457,22 6,33 0,44%
Up
45.16%
Down
51.61%
Unchanged
3.23%
14 16

Indexterminer

NamnMånadSista+/- %
OMXS30Nov 20191.745,00+0,66%
Norge 20Maj 20221.157,06+1,56%
OMXC25 FJul 20201.148,50+0,22%
DAXJun 202214.505,1+1,82%
S&P 500Jun 20224.168,00+2,77%
FTSE 100Jun 20227.572,8+0,11%

Råvaror

NamnMånadSista+/- %
GuldJun 20221.851,64+0,22%
Råolja WTIJul 2022115,07+0,86%
SilverJul 202222,130+0,75%
NaturgasJul 20228,708-2,10%
US SoyabönaJul 20221.732,50+0,35%
US VeteJul 20221.156,80+1,21%

Mest omsatta svenska aktier

NamnSista+/-+/- %
Volvo B173,46+6,96+4,18%
LM Ericsson B81,40+3,69+4,75%
Nordea Bank103,76+3,50+3,49%
Telia Company40,61-0,08-0,20%
SSAB A60,54+2,36+4,06%
Swedbank A151,15+0,70+0,47%

Ledan Aktier

NamnSista+/-+/- %
Exxon Mobil97,59+0,95+0,98%
Alibaba ADR93,41-1,07-1,13%
Deutsche Bank10,392-0,022-0,21%
Meta Platforms195,13+3,50+1,83%
Alphabet A2.246,33+90,48+4,20%
Apple149,64+5,86+4,08%

Börshandlande fonder

NamnSista+/-+/- %
SPDR S&P 500415,26+9,95+2,45%
Invesco QQQ Trust309,10+9,77+3,26%
VanEck Vectors Junio.39,87+0,20+0,50%
SPDR Gold Shares172,85+0,09+0,05%
SPDR S&P Metals & Mi.55,59+0,97+1,78%
iShares MSCI Emergin.42,05+0,48+1,15%

Kurser & Obligationer

NamnMånadSista+/-
Euro BTPJun 2022129,19-0,31
US 10 YR T-NoteJun 2022120,56-0,03
US 30Y T-BondJun 2022141,97+0,28
UK GiltJun 2022117,82-0,12
Euro BundJun 2022153,46+0,20
Euro SCHATZJun 2022110,338-0,047

 

 

 

 

 

 

Registrera dig med Google
eller
Registrera dig med e-post