x

0

Nyheter

Teknisk Analys

OMXS30
1.564,62
2017-02-17 17:25
Medlemmars åsikter
Hausse
0%
Baisse
100%
Sammandrag: STARKT KÖP Börja handla
Rörliga genomsnitt:Köp (12)Sälj (0)
Indikatorer:Köp (5)Sälj (2)
S3S2S1Pivot PoängR1R2R3
1.553,881.555,881.559,381.561,381.564,881.566,881.570,38
  Aktuell tid: 00:50 (GMT +1:00)

Finanskalender

Tid Valuta Evenemang Verklig Prognos Föregående
Helgdagar - Måndag 20 februari 2017
Helgdag   Kanada - Familjedagen
Helgdag   USA - Presidentdagen
Kommande viktiga ekonomiska händelser
00min   JPY Handelsbalans   -637B 641B
00min   JPY Export (årsvis)   4,7% 5,4%
00min   JPY Säsongsmässigt justerad handelsbalans   0,28T 0,36T
1tim 25m   USD FOMC-medlemmen Mester talar        
6tim 40m   USD Investing.com Index för S&P 500     40,7%
6tim 40m   USD Investing.com Index för guld     62,9%
Senaste släppta viktiga ekonomiska händelser
22:45   NZD Producent prisindexets input (Kvartalsvis) 1,0% 0,9% 1,5%

Vecko Tecknade serier

Trump leder tjurarna under ett fenomenalt möte

Aktieurval

Sök efter aktier
   
   
   
Hitta

Relaterade artiklar

2017-02-19 23:50 GMT

Finansmarknader i realtid

Globala Index

Namn Sista +/- +/- % Marknadsöversikt Upp Ner
Dow 30 20.624,05 +4,28 +0,02%
Up
70.00%
Down
30.00%
21 9
S&P 500 2.351,16 +3,94 +0,17%
Up
61.03%
Down
38.57%
Unchanged
0.40%
307 194
DAX 11.757,02 -0,22 -0,15%
Up
30.00%
Down
70.00%
9 21
S&P/TSX 15.838,63 -25,54 -0,16%
Up
40.73%
Down
56.45%
Unchanged
2.82%
101 140
Nikkei 225 19.234,62 -112,91 -0,58%
Up
27.68%
Down
70.09%
Unchanged
2.23%
62 157

Svenska Index

Namn Sista +/- +/- % Marknadsöversikt Upp Ner
OMXS30 1.570,59 -5,74 -0,36%
Up
36.67%
Down
60.00%
Unchanged
3.33%
11 18
OMX Nordic 40 1.531,19 -4,63 -0,30%
Up
35.00%
Down
62.50%
Unchanged
2.50%
14 25
OMX Stockholm 556,89 -1,86 -0,33%
Up
37.15%
Down
50.77%
Unchanged
12.07%
120 164
OMX Stockholm Mid. 770,68 +1,10 +0,14%
Up
42.11%
Down
50.00%
Unchanged
7.89%
48 57
OMX Stockholm Sma. 793,10 +1,04 +0,13%
Up
35.42%
Down
44.79%
Unchanged
19.79%
34 43
Stockholm Technol. 896,50 -14,86 -1,63%
Up
35.29%
Down
47.06%
Unchanged
17.65%
12 16

Indexterminer

NamnMånadSista+/- %
OMXS30Mar 171.564,62-0,25%
Norge 20Mar 17616,60-0,95%
Danmark 20Mar 171.064,40-1,30%
DAXMar 1711.769,2-0,13%
S&P 500Mar 172.346,50-0,09%
FTSE 100Mar 177.263,5-0,08%

Råvaror

NamnMånadSista+/- %
GuldApr 171.237,85+0,16%
RåoljaApr 1753,80+0,04%
SilverMar 1718,017+0,22%
NaturgasApr 172,893-1,97%
US SoyabönaMar 171.034,90-0,80%
US VeteMar 17441,25-1,42%

Mest omsatta svenska aktier

NamnSista+/-+/- %
Volvo B118,80-0,40-0,34%
L M Ericsson B53,20-1,10-2,03%
Nordea Bank AB108,80+0,10+0,09%
Telia Company35,400,000,00%
SSAB A37,23-1,20-3,12%
Swedbank A231,4+0,3+0,13%

Ledan Aktier

NamnSista+/-+/- %
Exxon Mobil81,76-0,54-0,66%
Alibaba100,52-0,30-0,30%
Deutsche Bank18,200-0,315-1,70%
Facebook133,53-0,31-0,23%
Alphabet846,55+4,38+0,52%
Apple135,72+0,38+0,28%

Börshandlande fonder

NamnSista+/-+/- %
SPDR S&P 500235,09+0,37+0,16%
PowerShares QQQ129,81+0,56+0,43%
iShares S&P Europe 3.46,18000,00000,00%
SPDR Gold Shares117,68-0,40-0,34%
SPDR S&P Metals & Mi.34,2300-0,3300-0,95%
iShares MSCI Emergin.38,3900-0,1600-0,42%

Kurser & Obligationer

NamnMånadSista+/-
Euro BTPMar 17131,54-0,45
US 10 YR T-NoteMar 17124,72-0,04
US 30Y T-BondMar 17151,42-0,10
UK GiltMar 17126,41+0,57
Euro BundMar 17164,430+0,670
Euro SCHATZMar 17112,450+0,070

Börja handla med branschens bästa mäklare

Mäklare Föreskrift Minsta insättning
National Futures Association (USA), U.S. Commodity Futures Trading Commission (USA), The Financial Conduct Authority (Storbritannien), Australiens kommisionen för värdepapper och investeringar (Australien), Financial Industry Regulatory Authority (USA), Kanadas tillsynsmyndighet av investeringsindustrin (Kanada), Securities and Exchange Commission (USA), The Securities and Futures Commission (Hong Kong) $250 Börja handla