Heta nyheter

0
Reklamfri version. Uppgradera din upplevelse på Investing.com. Spara upp till 40% Mer detaljer

Nyheter

Visa fler nyheter
Visa fler analyser

Bästa kryptovalutor

Title Rensa
  Namn Symbol Pris (USD) Börsvärde (24H) volym Ändr. (24H)
Bitcoin BTC 48.580,1 $914,93B $29,15B +1,70%
Ethereum ETH 3.516,95 $413,54B $17,70B +0,23%
Cardano ADA 2,4087 $76,85B $2,40B +0,64%
Binance Coin BNB 417,59 $70,17B $1,54B +0,21%
Tether USDT 1,0002 $68,28B $64,80B -0,01%

Teknisk analys

Euro Stoxx 50
4.097
2021-09-17 22:05
Medlemmars åsikter
Hausse
63%
Baisse
37%
Sammandrag: STARK SäLJ
Rörliga genomsnitt:Köp (0)Sälj (12)
Indikatorer:Köp (1)Sälj (8)
S3S2S1PivotpunkterR1R2R3
4.0914.0954.0994.1034.1074.1114.115

Vecko Tecknade serier

Putins pipeline lättar trycket på Europas gasmarknad

Aktieurval

Sök efter aktier
   
   
   
Hitta

Kryptovalutapar

Få kryptovalutakurser i realtid
   
   
   
Hitta
2021-09-18 10:08 GMT

Finansmarknader i realtid

Globala Index

Namn Sista +/- +/- % Marknadsöversikt Upp Ner
Dow Jones 34.584,88 -166,44 -0,48%
Up
20.00%
Down
76.67%
Unchanged
3.33%
6 23
S&P 500 4.432,99 -40,76 -0,91%
Up
20.98%
Down
78.41%
Unchanged
0.61%
103 385
DAX 15.490,17 -161,58 -1,03%
Up
20.00%
Down
77.50%
Unchanged
2.50%
8 31
S&P/TSX 20.490,36 -111,74 -0,54%
Up
31.88%
Down
65.07%
Unchanged
3.06%
73 149
Nikkei 225 30.500,05 +176,71 +0,58%
Up
49.09%
Down
48.18%
Unchanged
2.73%
108 106

Svenska Index

Namn Sista +/- +/- % Marknadsöversikt Upp Ner
OMXS30 2.323,55 -20,48 -0,87%
Up
20.00%
Down
80.00%
6 24
OMX Nordic 40 2.352,50 -27,22 -1,14%
Up
20.00%
Down
80.00%
8 32
OMX Stockholm 969,32 -8,13 -0,83%
Up
39.42%
Down
54.50%
Unchanged
6.08%
149 206
OMX Stockholm Mid. 1.769,81 +11,29 +0,64%
Up
49.66%
Down
44.14%
Unchanged
6.21%
72 64
OMX Stockholm Sma. 1.478,23 -4,32 -0,29%
Up
43.30%
Down
45.36%
Unchanged
11.34%
42 44
Stockholm Technol. 1.457,22 0,00 0,00%
Up
61.29%
Down
38.71%
19 12

Indexterminer

NamnMånadSista+/- %
OMXS30Nov 20191.745,00+0,66%
Norge 20Dec 2020833,100,00%
OMXC25 FJul 20201.148,50+0,22%
DAXDec 202115.492,0-1,31%
S&P 500Sep 20214.408,25-1,25%
FTSE 100Dec 20216.944,8-1,23%

Råvaror

NamnMånadSista+/- %
GuldDec 20211.753,95-0,16%
Råolja WTIOkt 202171,97-0,81%
SilverDec 202122,358-1,91%
NaturgasOkt 20215,061-5,14%
US SoyabönaNov 20211.284,12-0,92%
US VeteDec 2021707,10-0,83%

Mest omsatta svenska aktier

NamnSista+/-+/- %
Volvo B191,18-0,68-0,35%
LM Ericsson B98,45-1,89-1,88%
Nordea Bank109,00+0,36+0,33%
Telia Company36,58-0,11-0,29%
SSAB A45,72-1,29-2,74%
Swedbank A170,58+1,18+0,70%

Ledan Aktier

NamnSista+/-+/- %
Exxon Mobil55,16-0,66-1,18%
Alibaba ADR160,05+3,79+2,43%
Deutsche Bank11,080-0,025-0,23%
Facebook364,72-8,34-2,24%
Alphabet A2.816,0-56,2-1,96%
Apple146,06-2,73-1,83%

Börshandlande fonder

NamnSista+/-+/- %
SPDR S&P 500441,40-4,34-0,97%
Invesco QQQ Trust373,83-4,48-1,18%
iShares S&P Europe 3.46,18000,00000,00%
SPDR Gold Shares163,77-0,26-0,16%
SPDR S&P Metals & Mi.42,34-1,10-2,53%
iShares MSCI Emergin.51,37-0,22-0,43%

Kurser & Obligationer

NamnMånadSista+/-
Euro BTPDec 2021153,50-0,51
US 10 YR T-NoteDec 2021132,83-0,27
US 30Y T-BondDec 2021162,72-0,69
UK GiltDec 2021126,99-1,43
Euro BundDec 2021171,04-0,39
Euro SCHATZDec 2021112,248+0,026

 

 

 

 

 

 

Registrera dig med Google
eller
Registrera dig med e-post