x
Heta nyheter

0

Nyheter

Teknisk Analys

OMXS30
1.593,88
2017-09-21 17:24
Medlemmars åsikter
Hausse
0%
Baisse
100%
Sammandrag: STARKT KÖP Börja handla
Rörliga genomsnitt:Köp (12)Sälj (0)
Indikatorer:Köp (9)Sälj (0)
S3S2S1PivotpunkterR1R2R3
1.586,401.588,391.590,641.592,631.594,881.596,871.599,12
  Aktuell tid: 21:14 (GMT +2:00)

Finanskalender

Tid Valuta Evenemang Verklig Prognos Föregående
Helgdagar - Torsdag 21 september 2017
Helgdag   Indonesien - Muslimska nyåret (Hijra)
Kommande viktiga ekonomiska händelser
11tim 30m   EUR Frankrikes BNP (Kvartalsvis)   0,5% 0,5%
11tim 45m   EUR Franska inköpschefernas index    55,5 55,8
11tim 45m   EUR Franska inköpschefernas index för servicesektorn    54,8 54,9
12tim 00m   EUR ECBs Coeure talar        
12tim 15m   EUR Tyska inköpschefsindexet för tjänstesektorn    53,8 53,5
12tim 15m   EUR Tyska inköpschefsindexet för tillverkningsindustrin    59,0 59,3
12tim 45m   EUR Markit samlade inköpschefsindex    55,5 55,7

Aktieurval

Sök efter aktier
   
   
   
Hitta

Kryptovalutapar

Få kryptovalutakurser i realtid
   
   
   
Hitta

Relaterade artiklar

2017-09-21 19:14 GMT

Finansmarknader i realtid

Globala Index

Namn Sista +/- +/- % Marknadsöversikt Upp Ner
Dow 30 22.376,00 -36,59 -0,16%
Up
43.33%
Down
56.67%
13 17
S&P 500 2.502,78 -5,46 -0,22%
Up
41.68%
Down
57.92%
Unchanged
0.40%
208 289
DAX 12.600,03 +30,86 +0,25%
Up
60.00%
Down
36.67%
Unchanged
3.33%
18 11
S&P/TSX 15.475,06 +85,46 +0,56%
Up
66.14%
Down
31.87%
Unchanged
1.99%
166 80
Nikkei 225 20.347,48 +37,02 +0,18%
Up
60.44%
Down
37.33%
Unchanged
2.22%
136 84

Svenska Index

Namn Sista +/- +/- % Marknadsöversikt Upp Ner
OMXS30 1.596,31 +10,93 +0,69%
Up
64.52%
Down
35.48%
20 11
OMX Nordic 40 1.613,82 +9,08 +0,57%
Up
60.98%
Down
36.59%
Unchanged
2.44%
25 15
OMX Stockholm 572,20 +3,04 +0,53%
Up
46.88%
Down
42.43%
Unchanged
10.68%
158 143
OMX Stockholm Mid. 780,28 +3,38 +0,44%
Up
48.33%
Down
38.33%
Unchanged
13.33%
58 46
OMX Stockholm Sma. 821,60 -4,67 -0,56%
Up
34.34%
Down
48.48%
Unchanged
17.17%
34 48
Stockholm Technol. 855,03 -0,54 -0,06%
Up
32.35%
Down
52.94%
Unchanged
14.71%
11 18

Indexterminer

NamnMånadSista+/- %
OMXS30Oct 171.593,88+0,74%
Norge 20Oct 17701,75+0,85%
Danmark 20Oct 171.169,25+0,13%
DAXDec 1712.592,0+0,29%
S&P 500Dec 172.500,88-0,17%
FTSE 100Dec 177.213,5-0,51%

Råvaror

NamnMånadSista+/- %
GuldDec 171.295,76-1,57%
Råolja WTINov 1750,66-0,06%
SilverDec 1717,057-1,60%
NaturgasOct 172,958-4,40%
US SoyabönaNov 17970,88+0,13%
US VeteDec 17452,75+0,57%

Mest omsatta svenska aktier

NamnSista+/-+/- %
Volvo B152,50+2,90+1,94%
LM Ericsson B44,49-0,05-0,11%
Nordea Bank105,70+2,20+2,13%
Telia Company38,47-0,01-0,03%
SSAB A38,96-0,34-0,87%
Swedbank A218,7+1,3+0,60%

Ledan Aktier

NamnSista+/-+/- %
Exxon Mobil79,83-0,72-0,89%
Alibaba177,06-0,89-0,50%
Deutsche Bank13,935+0,365+2,69%
Facebook171,69-0,48-0,28%
Alphabet A950,44+2,90+0,31%
Apple153,64-2,43-1,56%

Börshandlande fonder

NamnSista+/-+/- %
SPDR S&P 500249,60-0,46-0,18%
PowerShares QQQ144,65-0,70-0,48%
iShares S&P Europe 3.46,18000,00000,00%
SPDR Gold Shares122,77-0,85-0,69%
SPDR S&P Metals & Mi.31,8500-0,7000-2,15%
iShares MSCI Emergin.45,6890+0,0490+0,11%

Kurser & Obligationer

NamnMånadSista+/-
Euro BTPDec 17134,91-0,44
US 10 YR T-NoteDec 17125,66-0,03
US 30Y T-BondDec 17153,99+0,13
UK GiltSep 17124,66-0,17
Euro BundDec 17161,08+0,12
Euro SCHATZDec 17112,095+0,005

 

 

 

 

 

 

Registrera dig med Google
eller
Registrera dig med e-post