x
Heta nyheter

0

Nyheter

Teknisk Analys

OMXS30
1.568,12
2017-07-25 16:43
Medlemmars åsikter
Hausse
100%
Baisse
0%
Sammandrag: STARK SÄLJ Börja handla
Rörliga genomsnitt:Köp (0)Sälj (12)
Indikatorer:Köp (1)Sälj (8)
S3S2S1Pivot PoängR1R2R3
1.560,221.563,551.566,221.569,551.572,221.575,551.578,22
  Aktuell tid: 16:43 (GMT +2:00)

Finanskalender

Tid Valuta Evenemang Verklig Prognos Föregående
Kommande viktiga ekonomiska händelser
2tim 16m   GBP BoE MPC-ledamoten Haldane talar        
8tim 01m   NZD Handelsbalansen (Månadsvis)   100M 103M
8tim 01m   NZD Handelsbalansen (årsvis)   -3.700M -3.750M
Senaste släppta viktiga ekonomiska händelser
16:00   USD CB konsumentförtroendeindex 121,1 116,5 117,3
15:00   MXN Mexikanska detaljhandelssiffror (Månadsvis) -0,1% 0,1% 1,2%
15:00   USD S&P husprisindex composite-20 (årsvis) 5,7% 5,8% 5,7%
12:00   GBP CBI trend i industriorder 10 11 16

Aktieurval

Sök efter aktier
   
   
   
Hitta

Alla kryptovalutor

Hitta mynt
   
   
   
Hitta

Relaterade artiklar

2017-07-25 14:43 GMT

Finansmarknader i realtid

Globala Index

Namn Sista +/- +/- % Marknadsöversikt Upp Ner
Dow 30 21.618,11 +104,94 +0,49%
Up
86.67%
Down
13.33%
26 4
S&P 500 2.478,18 +8,27 +0,33%
Up
72.96%
Down
26.64%
Unchanged
0.40%
367 134
DAX 12.276,50 +67,55 +0,55%
Up
83.33%
Down
16.67%
25 5
S&P/TSX 15.180,07 +51,38 +0,34%
Up
57.66%
Down
38.71%
Unchanged
3.63%
143 96
Nikkei 225 19.955,20 -20,47 -0,10%
Up
28.89%
Down
66.67%
Unchanged
4.44%
65 150

Svenska Index

Namn Sista +/- +/- % Marknadsöversikt Upp Ner
OMXS30 1.569,94 +3,06 +0,20%
Up
58.06%
Down
38.71%
Unchanged
3.23%
18 12
OMX Nordic 40 1.576,86 +2,25 +0,14%
Up
53.66%
Down
43.90%
Unchanged
2.44%
22 18
OMX Stockholm 565,27 +0,77 +0,14%
Up
49.85%
Down
40.71%
Unchanged
9.44%
169 138
OMX Stockholm Mid. 776,58 +1,19 +0,15%
Up
45.38%
Down
42.02%
Unchanged
12.61%
54 50
OMX Stockholm Sma. 800,42 +6,11 +0,77%
Up
61.76%
Down
24.51%
Unchanged
13.73%
63 25
Stockholm Technol. 914,93 -0,56 -0,06%
Up
52.94%
Down
35.29%
Unchanged
11.76%
18 12

Indexterminer

NamnMånadSista+/- %
OMXS30Aug 171.567,88+0,10%
Norge 20Aug 17653,10+0,11%
Danmark 20Aug 171.159,88+0,57%
DAXSep 1712.265,8+0,62%
S&P 500Sep 172.475,62+0,29%
FTSE 100Sep 177.382,2+0,72%

Råvaror

NamnMånadSista+/- %
GuldAug 171.252,16-0,17%
Råolja WTISep 1747,36+2,20%
SilverSep 1716,469+0,16%
NaturgasSep 172,921+1,35%
US SoyabönaAug 17992,12-0,61%
US VeteSep 17480,25-1,79%

Mest omsatta svenska aktier

NamnSista+/-+/- %
Volvo B140,96+1,06+0,76%
L M Ericsson B52,58+0,08+0,15%
Nordea Bank102,60-0,10-0,10%
Telia Company37,99-0,26-0,68%
SSAB A42,77+0,62+1,47%
Swedbank A211,8-0,3-0,14%

Ledan Aktier

NamnSista+/-+/- %
Exxon Mobil80,74+0,87+1,09%
Alibaba151,43-0,84-0,55%
Deutsche Bank16,410+0,400+2,50%
Facebook164,46-1,54-0,93%
Alphabet A965,56-32,75-3,28%
Apple153,24+1,15+0,76%

Börshandlande fonder

NamnSista+/-+/- %
SPDR S&P 500247,47+0,65+0,26%
PowerShares QQQ144,23-0,54-0,37%
iShares S&P Europe 3.46,18000,00000,00%
SPDR Gold Shares119,02-0,29-0,24%
SPDR S&P Metals & Mi.32,5800+1,2100+3,86%
iShares MSCI Emergin.43,7050-0,0550-0,13%

Kurser & Obligationer

NamnMånadSista+/-
Euro BTPSep 17135,99-0,90
US 10 YR T-NoteSep 17125,75-0,40
US 30Y T-BondSep 17153,05-1,12
UK GiltSep 17125,97-0,45
Euro BundSep 17161,76-0,68
Euro SCHATZSep 17112,005-0,010

 

 

 

 

 

 

Registrera dig med Google
eller
Registrera dig med e-post