x
Heta nyheter

0

Nyheter

Teknisk Analys

OMXS30
1.658,62
2017-10-20 17:24
Medlemmars åsikter
Hausse
25%
Baisse
75%
Sammandrag: STARKT KÖP Börja handla
Rörliga genomsnitt:Köp (12)Sälj (0)
Indikatorer:Köp (7)Sälj (0)
S3S2S1PivotpunkterR1R2R3
1.658,601.660,111.660,861.662,371.663,121.664,631.665,38

Vecko Tecknade serier

Har euforiska aktiehandlare tänjt marknaderna till det yttersta?

Aktieurval

Sök efter aktier
   
   
   
Hitta

Kryptovalutapar

Få kryptovalutakurser i realtid
   
   
   
Hitta

Relaterade artiklar

2017-10-22 10:11 GMT

Finansmarknader i realtid

Globala Index

Namn Sista +/- +/- % Marknadsöversikt Upp Ner
Dow 30 23.328,63 +165,59 +0,71%
Up
90.00%
Down
10.00%
27 3
S&P 500 2.575,21 +13,11 +0,51%
Up
75.55%
Down
23.25%
Unchanged
1.20%
377 116
DAX 12.991,28 +1,18 +0,01%
Up
56.67%
Down
43.33%
17 13
S&P/TSX 15.857,22 +39,22 +0,25%
Up
59.60%
Down
36.40%
Unchanged
4.00%
149 91
Nikkei 225 21.457,64 +9,12 +0,04%
Up
44.44%
Down
51.11%
Unchanged
4.44%
100 115

Svenska Index

Namn Sista +/- +/- % Marknadsöversikt Upp Ner
OMXS30 1.667,51 +20,55 +1,25%
Up
70.97%
Down
25.81%
Unchanged
3.23%
22 8
OMX Nordic 40 1.658,80 +18,79 +1,15%
Up
73.17%
Down
24.39%
Unchanged
2.44%
30 10
OMX Stockholm 593,32 +5,86 +1,00%
Up
51.60%
Down
41.69%
Unchanged
6.71%
177 143
OMX Stockholm Mid. 788,41 +1,10 +0,14%
Up
46.40%
Down
47.20%
Unchanged
6.40%
58 59
OMX Stockholm Sma. 810,88 +5,95 +0,74%
Up
41.00%
Down
45.00%
Unchanged
14.00%
41 45
Stockholm Technol. 931,22 +33,23 +3,70%
Up
38.89%
Down
50.00%
Unchanged
11.11%
14 18

Indexterminer

NamnMånadSista+/- %
OMXS30Nov 171.658,62+1,00%
Norge 20Nov 17727,05+0,96%
Danmark 20Nov 171.181,88+0,31%
DAXDec 1712.988,5+0,09%
S&P 500Dec 172.573,50+0,51%
FTSE 100Dec 177.498,5-0,01%

Råvaror

NamnMånadSista+/- %
GuldDec 171.282,42-0,59%
Råolja WTIDec 1751,840,00%
SilverDec 1717,060-1,13%
NaturgasNov 172,913+1,39%
US SoyabönaNov 17978,62-0,81%
US VeteDec 17425,88-1,69%

Mest omsatta svenska aktier

NamnSista+/-+/- %
Volvo B165,90+10,80+6,96%
LM Ericsson B52,65+3,88+7,96%
Nordea Bank110,20+1,20+1,10%
Telia Company38,99+0,04+0,10%
SSAB A41,03-0,37-0,89%
Swedbank A213,6+2,0+0,95%

Ledan Aktier

NamnSista+/-+/- %
Exxon Mobil83,11+0,37+0,45%
Alibaba177,32-0,61-0,34%
Deutsche Bank14,400+0,220+1,55%
Facebook174,98+0,42+0,24%
Alphabet A1.005,07+3,23+0,32%
Apple156,25+0,27+0,17%

Börshandlande fonder

NamnSista+/-+/- %
SPDR S&P 500257,11+1,32+0,52%
PowerShares QQQ148,71+0,40+0,27%
iShares S&P Europe 3.46,18000,00000,00%
SPDR Gold Shares121,61-0,78-0,64%
SPDR S&P Metals & Mi.33,1500+0,2600+0,79%
iShares MSCI Emergin.46,2600+0,1700+0,37%

Kurser & Obligationer

NamnMånadSista+/-
Euro BTPDec 17136,74-0,29
US 10 YR T-NoteDec 17124,82-0,52
US 30Y T-BondDec 17152,14-1,28
UK GiltDec 17124,37-0,51
Euro BundDec 17161,51-0,63
Euro SCHATZDec 17112,195-0,020

 

 

 

 

 

 

Registrera dig med Google
eller
Registrera dig med e-post