Heta nyheter

0
Reklamfri version. Uppgradera din upplevelse på Investing.com. Spara upp till 40% Mer detaljer

Nyheter

Visa fler nyheter
Visa fler analyser
  Aktuell tid: 01:09 (GMT +1:00)

Ekonomisk kalender

Tid Valuta Evenemang Verklig Prognos Föregående
Senaste släppta viktiga ekonomiska händelser
00:00   AUD Australiska indexet på försäljningssiffror av nybyggda hus (Månadsvis) 11,3%   7,7%
21:30   EUR CFTC EUR spekulativa nettopositioner 24,6K   6,0K
21:30   USD CFTC Nasdaq 100 spekulativa nettopositioner 30,2K   21,3K
21:30   BRL CFTC BRL spekulativa nettopositioner -11,4K   -10,8K
21:30   USD CFTC Crude Oil spekulativa nettopositioner 385,8K   360,5K
21:30   USD CFTC S&P 500 speculative net positions 125,2K   77,4K
21:30   USD CFTC Guld spekulativa nettopositioner 194,2K   199,7K

Bästa kryptovalutor

Title Rensa
  Namn Symbol Pris (USD) Börsvärde (24H) volym Ändr. (24H)
Bitcoin BTC 36.267,3 $689,95B $43,01B -10,93%
Ethereum ETH 2.553,2 $304,61B $26,75B -15,03%
Tether USDT 1,0008 $78,29B $86,51B +0,07%
BNB BNB 381,6 $63,16B $3,64B -13,36%
USD Coin USDC 1 $42,80B $7,94B 0%

Teknisk analys

Euro Stoxx 50
4.170
2022-01-21 22:05
Medlemmars åsikter
Hausse
64%
Baisse
36%
Sammandrag: STARK SäLJ
Rörliga genomsnitt:Köp (0)Sälj (12)
Indikatorer:Köp (0)Sälj (9)
S3S2S1PivotpunkterR1R2R3
4.1464.1574.1644.1754.1824.1934.200

Vecko Tecknade serier

Oljan närmar sig rekordpriserna som sågs 2014. Härnäst: $100 och högre!

Aktieurval

Sök efter aktier
   
   
   
Hitta

Kryptovalutapar

Få kryptovalutakurser i realtid
   
   
   
Hitta
2022-01-22 00:09 GMT

Finansmarknader i realtid

Globala Index

Namn Sista +/- +/- % Marknadsöversikt Upp Ner
Dow Jones 34.265,37 -450,02 -1,30%
Up
10.00%
Down
86.67%
Unchanged
3.33%
3 26
S&P 500 4.397,93 -84,80 -1,89%
Up
19.41%
Down
80.20%
Unchanged
0.40%
98 405
DAX 15.603,88 -308,45 -1,94%
Up
5.00%
Down
95.00%
2 38
S&P/TSX 20.621,39 -436,79 -2,07%
Up
10.42%
Down
89.58%
25 215
Nikkei 225 27.522,26 -250,67 -0,90%
Up
41.82%
Down
56.36%
Unchanged
1.82%
92 124

Svenska Index

Namn Sista +/- +/- % Marknadsöversikt Upp Ner
OMXS30 2.314,06 -40,45 -1,72%
Up
6.67%
Down
93.33%
2 28
OMX Nordic 40 2.239,51 -58,39 -2,54%
Up
2.50%
Down
97.50%
1 39
OMX Stockholm 949,87 -19,83 -2,04%
Up
9.97%
Down
86.96%
Unchanged
3.07%
39 340
OMX Stockholm Mid. 1.671,84 -32,20 -1,89%
Up
10.34%
Down
86.21%
Unchanged
3.45%
15 125
OMX Stockholm Sma. 1.467,15 -27,31 -1,83%
Up
20.45%
Down
73.86%
Unchanged
5.68%
18 65
Stockholm Technol. 1.457,22 0,00 0,00%
Up
9.68%
Down
87.10%
Unchanged
3.23%
3 27

Indexterminer

NamnMånadSista+/- %
OMXS30Nov 20191.745,00+0,66%
Norge 20Feb 20221.060,50-1,60%
OMXC25 FJul 20201.148,50+0,22%
DAXMar 202215.438,6-2,86%
S&P 500Mar 20224.381,50-2,08%
FTSE 100Mar 20227.379,5-1,91%

Råvaror

NamnMånadSista+/- %
GuldFeb 20221.835,90-0,36%
Råolja WTIMar 202284,84-0,83%
SilverMar 202224,355-1,46%
NaturgasFeb 20223,961+4,18%
US SoyabönaMar 20221.415,75-0,65%
US VeteMar 2022778,60-1,32%

Mest omsatta svenska aktier

NamnSista+/-+/- %
Volvo B215,10-1,45-0,67%
LM Ericsson B102,88-1,92-1,83%
Nordea Bank106,28-2,62-2,41%
Telia Company36,60-0,74-1,98%
SSAB A56,74-2,48-4,19%
Swedbank A183,32-1,54-0,83%

Ledan Aktier

NamnSista+/-+/- %
Exxon Mobil72,17-1,10-1,50%
Alibaba ADR123,26-7,77-5,93%
Deutsche Bank11,478-0,198-1,70%
Meta Platforms303,17-13,39-4,23%
Alphabet A2.607,03-59,12-2,22%
Apple162,41-2,10-1,28%

Börshandlande fonder

NamnSista+/-+/- %
SPDR S&P 500437,98-8,77-1,96%
Invesco QQQ Trust351,69-10,03-2,77%
VanEck Vectors Junio.41,06-1,27-3,00%
SPDR Gold Shares171,09-0,56-0,33%
SPDR S&P Metals & Mi.42,27-2,23-5,01%
iShares MSCI Emergin.49,00-0,72-1,45%

Kurser & Obligationer

NamnMånadSista+/-
Euro BTPMar 2022145,84+0,25
US 10 YR T-NoteMar 2022128,23+0,53
US 30Y T-BondMar 2022155,72+1,25
UK GiltMar 2022123,25+0,59
Euro BundMar 2022170,34+0,60
Euro SCHATZMar 2022112,050+0,087

 

 

 

 

 

 

Registrera dig med Google
eller
Registrera dig med e-post