Heta nyheter

Investing Pro 0
Förlängd Cyber Monday REA: Upp till 60 % RABATT PÅ InvestingPro+ HÄMTA ERBJUDANDE

Nyheter

Visa fler nyheter
  Aktuell tid: 11:55 (GMT +1:00)

Ekonomisk kalender

Tid Valuta Evenemang Verklig Prognos Föregående
Kommande viktiga ekonomiska händelser
1tim 05m   BRL Brasiliens BNP (Kvartalsvis)   0,7% 1,2%
1tim 05m   BRL Brasilianska bruttonationalprodukten (årsvis)   3,7% 3,2%
Senaste släppta viktiga ekonomiska händelser
11:00   EUR Arbetslöshetssiffror 6,5% 6,6% 6,6%
10:40   EUR Spansk 15-årig Obligacion auktion 3,130%   3,260%
10:30   GBP Chefers inköpsindex för tillverkningssektorn 46,5 46,2 46,2
10:00   EUR Inköpschefsindexet för tillverkningssektorn 47,1 47,3 46,4
09:55   EUR Tyska inköpschefsindexet för tillverkningsindustrin 46,2 46,7 45,1

Största kryptovalutorna

Title Rensa
  Namn Symbol Pris (USD) Börsvärde (24H) volym Ändr. (24H)
Bitcoin BTC 17.099,6 $328,71B $25,48B +1,36%
Ethereum ETH 1.281,7 $157,00B $7,92B +1,34%
Tether USDT 1,0001 $65,36B $32,86B -0,01%
BNB BNB 301,5 $48,00B $1,08B +0,36%
USD Coin USDC 1 $43,25B $2,70B 0%

Teknisk analys

Euro Stoxx 50
3.982
2022-12-01 11:55
Medlemmars åsikter
Hausse
48%
Baisse
52%
Sammandrag: SäLJ
Rörliga genomsnitt:Köp (6)Sälj (6)
Indikatorer:Köp (2)Sälj (6)
S3S2S1PivotpunkterR1R2R3
3.9543.9633.9723.9813.9903.9994.008

Aktieurval

Sök efter aktier
   
   
   
Hitta

Kryptovalutapar

Få kryptovalutakurser i realtid
   
   
   
Hitta
2022-12-01 10:55 GMT

Finansmarknader i realtid

Globala Index

Namn Sista +/- +/- % Marknadsöversikt Upp Ner
Dow Jones 34.589,77 +737,24 +2,18%
Up
93.33%
Down
6.67%
28 2
S&P 500 4.080,11 +122,48 +3,09%
Up
95.56%
Down
4.04%
Unchanged
0.40%
473 20
DAX 14.473,15 76,11 0,53%
Up
67.50%
Down
32.50%
27 13
S&P/TSX 20.453,26 +175,85 +0,87%
Up
75.32%
Down
23.40%
Unchanged
1.28%
177 55
Nikkei 225 28.226,08 +257,09 +0,92%
Up
34.55%
Down
62.73%
Unchanged
2.73%
76 138

Svenska Index

Namn Sista +/- +/- % Marknadsöversikt Upp Ner
OMXS30 2.124,50 +22,08 +1,05%
Up
89.66%
Down
10.34%
26 3
OMX Nordic 40 2.224,38 +31,62 +1,44%
Up
89.74%
Down
10.26%
35 4
OMX Stockholm 813,39 +9,99 +1,24%
Up
67.95%
Down
24.87%
Unchanged
7.18%
265 97
OMX Stockholm Mid. 1.321,60 +7,52 +0,57%
Up
67.12%
Down
23.97%
Unchanged
8.90%
98 35
OMX Stockholm Sma. 1.282,10 +8,83 +0,69%
Up
48.24%
Down
40.00%
Unchanged
11.76%
41 34
Stockholm Technol. 1.457,22 6,33 0,44%
Up
45.16%
Down
51.61%
Unchanged
3.23%
14 16

Indexterminer

NamnMånadSista+/- %
OMXS30Nov 20191.745,00+0,66%
Norge 20Maj 20221.129,15+0,16%
OMXC25 FJul 20201.148,50+0,22%
DAXDec 202214.482,0+0,44%
S&P 500Dec 20224.080,25-0,02%
FTSE 100Dec 20227.588,0-0,14%

Råvaror

NamnMånadSista+/- %
GuldFeb 20231.792,15+1,83%
Råolja WTIJan 202381,02+0,58%
SilverMar 202322,295+2,36%
NaturgasJan 20236,956+0,38%
US SoyabönaJan 20231.456,38-0,86%
US VeteMar 2023788,50-0,69%

Mest omsatta svenska aktier

NamnSista+/-+/- %
Volvo B192,78+0,80+0,42%
LM Ericsson B67,07+1,95+2,99%
Nordea Bank110,76+1,26+1,15%
Telia Company29,00+0,38+1,33%
SSAB A59,46-0,42-0,70%
Swedbank A171,05+1,85+1,09%

Ledan Aktier

NamnSista+/-+/- %
Exxon Mobil111,34+0,80+0,72%
Alibaba ADR87,56+7,70+9,64%
Deutsche Bank10,095-0,027-0,27%
Meta Platforms118,10+8,64+7,89%
Alphabet A100,99+5,80+6,09%
Apple148,03+6,86+4,86%

Börshandlande fonder

NamnSista+/-+/- %
SPDR S&P 500407,68+12,45+3,15%
Invesco QQQ Trust293,36+12,79+4,56%
VanEck Vectors Junio.35,72+1,25+3,63%
SPDR Gold Shares164,81+2,08+1,28%
SPDR S&P Metals & Mi.53,93+1,95+3,75%
iShares MSCI Emergin.39,52+1,11+2,89%

Kurser & Obligationer

NamnMånadSista+/-
Euro BTPDec 2022120,83+1,44
US 10 YR T-NoteDec 2022113,69+0,47
US 30Y T-BondDec 2022128,28+1,25
UK GiltMar 2023105,61+0,62
Euro BundDec 2022142,15+1,27
Euro SCHATZDec 2022106,957+0,062

 

 

 

 

 

 

Registrera dig med Google
eller
Registrera dig med e-post