Heta nyheter

0
Reklamfri version. Uppgradera din upplevelse på Investing.com. Spara upp till 40% Mer detaljer

Nyheter

Visa fler nyheter
Visa fler analyser
  Aktuell tid: 06:40 (GMT +2:00)

Ekonomisk kalender

Tid Valuta Evenemang Verklig Prognos Föregående
Kommande viktiga ekonomiska händelser
2tim 35m   EUR Spanskt Tjänsteindex PMI   53,5 56,5
3tim 05m   EUR Italiens tjänstesektor PMI   51,5 53,7
Senaste släppta viktiga ekonomiska händelser
06:30   AUD RBA Avkastningsyttrande        
06:30   AUD Räntebeslut 1,35% 1,35% 0,85%
05:35   JPY 10-årig JGB Auktion 0,248%   0,239%
03:45   CNY Kinas Caixin Tjänsteindex PMI 54,5 49,7 41,4
03:30   AUD Detaljhandelssiffor (Månadsvis) 0,9% 0,9% 0,9%

Största kryptovalutorna

Title Rensa
  Namn Symbol Pris (USD) Börsvärde (24H) volym Ändr. (24H)
Bitcoin BTC 20.231,1 $385,65B $22,81B +5,81%
Ethereum ETH 1.149,69 $139,11B $14,11B +8,88%
Tether USDT 0,9991 $65,99B $39,76B 0%
USD Coin USDC 1,0011 $55,81B $5,21B -0,01%
BNB BNB 232,6 $37,93B $1,12B +7,34%

Teknisk analys

Euro Stoxx 50
3.468
2022-07-05 06:38
Medlemmars åsikter
Hausse
51%
Baisse
49%
Sammandrag: STARKT KöP
Rörliga genomsnitt:Köp (9)Sälj (3)
Indikatorer:Köp (10)Sälj (0)
S3S2S1PivotpunkterR1R2R3
3.4523.4573.4603.4653.4683.4733.476

Aktieurval

Sök efter aktier
   
   
   
Hitta

Kryptovalutapar

Få kryptovalutakurser i realtid
   
   
   
Hitta
2022-07-05 04:40 GMT

Finansmarknader i realtid

Globala Index

Namn Sista +/- +/- % Marknadsöversikt Upp Ner
Dow Jones 31.097,26 +321,83 +1,05%
Up
80.00%
Down
20.00%
24 6
S&P 500 3.825,33 +39,95 +1,06%
Up
85.37%
Down
14.43%
Unchanged
0.20%
426 72
DAX 12.773,38 -39,65 -0,31%
Up
47.50%
Down
52.50%
19 21
S&P/TSX 19.028,86 +167,50 +0,89%
Up
75.63%
Down
22.27%
Unchanged
2.10%
180 53
Nikkei 225 26.361,50 +207,69 +0,79%
Up
51.82%
Down
45.45%
Unchanged
2.73%
114 100

Svenska Index

Namn Sista +/- +/- % Marknadsöversikt Upp Ner
OMXS30 1.893,56 +17,62 +0,94%
Up
76.67%
Down
20.00%
Unchanged
3.33%
23 6
OMX Nordic 40 1.998,41 +10,92 +0,55%
Up
70.00%
Down
27.50%
Unchanged
2.50%
28 11
OMX Stockholm 739,96 +0,03 +0,00%
Up
38.42%
Down
59.03%
Unchanged
2.54%
151 232
OMX Stockholm Mid. 1.297,96 -12,83 -0,98%
Up
28.38%
Down
67.57%
Unchanged
4.05%
42 100
OMX Stockholm Sma. 1.316,40 +1,55 +0,12%
Up
44.83%
Down
52.87%
Unchanged
2.30%
39 46
Stockholm Technol. 1.457,22 6,33 0,44%
Up
45.16%
Down
51.61%
Unchanged
3.23%
14 16

Indexterminer

NamnMånadSista+/- %
OMXS30Nov 20191.745,00+0,66%
Norge 20Maj 20221.093,79+2,86%
OMXC25 FJul 20201.148,50+0,22%
DAXSep 202212.858,5+0,62%
S&P 500Sep 20223.839,50+0,32%
FTSE 100Sep 20227.208,2+0,31%

Råvaror

NamnMånadSista+/- %
GuldAug 20221.811,55+0,56%
Råolja WTIAug 2022110,37+1,79%
SilverSep 202220,023+1,81%
NaturgasAug 20225,830-0,68%
US SoyabönaAug 20221.510,50-3,11%
US VeteSep 2022840,80-4,78%

Mest omsatta svenska aktier

NamnSista+/-+/- %
Volvo B160,66+0,94+0,59%
LM Ericsson B78,24+1,78+2,33%
Nordea Bank91,25+0,21+0,23%
Telia Company40,02+0,36+0,91%
SSAB A44,33+0,07+0,16%
Swedbank A131,60+0,05+0,04%

Ledan Aktier

NamnSista+/-+/- %
Exxon Mobil87,55+1,91+2,23%
Alibaba ADR116,00+2,32+2,04%
Deutsche Bank8,092+0,039+0,48%
Meta Platforms160,03-1,22-0,76%
Alphabet A2.174,75-4,51-0,21%
Apple138,93+2,21+1,62%

Börshandlande fonder

NamnSista+/-+/- %
SPDR S&P 500381,24+3,99+1,06%
Invesco QQQ Trust282,13+1,85+0,66%
VanEck Vectors Junio.33,05+1,05+3,28%
SPDR Gold Shares168,32-0,14-0,08%
SPDR S&P Metals & Mi.43,61+0,21+0,48%
iShares MSCI Emergin.39,85-0,25-0,62%

Kurser & Obligationer

NamnMånadSista+/-
Euro BTPSep 2022123,87-1,51
US 10 YR T-NoteSep 2022118,89-0,38
US 30Y T-BondSep 2022138,47-0,88
UK GiltSep 2022114,77-0,91
Euro BundSep 2022149,07-0,37
Euro SCHATZSep 2022109,243-0,054

 

 

 

 

 

 

Registrera dig med Google
eller
Registrera dig med e-post