Heta nyheter

0

Nyheter

Bästa kryptovalutor

Title Rensa
  Namn Symbol Pris (USD) Börsvärde (24H) volym Ändr. (24H)
Bitcoin BTC 7.250,0 $123,60B $4,69B -1,26%
Ethereum ETH 535,59 $53,66B $2,26B -9,72%
Ripple XRP 0,58230 $22,92B $240,06M -4,12%
Bitcoin Cash BCH 946,60 $16,11B $549,07M -5,49%
EOS EOS 11,9628 $10,70B $1,39B -3,45%

Teknisk Analys

OMXS30
1.595,62
2018-05-28 09:52
Medlemmars åsikter
Hausse
50%
Baisse
50%
Sammandrag: NEUTRAL
Rörliga genomsnitt:Köp (6)Sälj (6)
Indikatorer:Köp (2)Sälj (5)
S3S2S1PivotpunkterR1R2R3
1.583,221.584,051.585,221.586,051.587,221.588,051.589,22
  Aktuell tid: 09:53 (GMT +2:00)

Finanskalender

Tid Valuta Evenemang Verklig Prognos Föregående
Helgdagar - Måndag 28 maj 2018
Helgdag   Storbritannien - Vår
Helgdag   USA - Minnesdagen
Kommande viktiga ekonomiska händelser
2tim 06m   EUR Totalt arbetssökande i Frankrike     3.436,0K
Senaste släppta viktiga ekonomiska händelser
07:30   NZD Investing.com Index för NZD/USD 58,2%   59,9%
07:30   EUR Investing.com Index för EUR/USD 63,9%   67,0%
07:30   GBP Investing.com Index för GBP/USD 59,1%   53,6%
07:30   CAD Investing.com Index för USD/CAD 47,4%   48,3%
07:30   JPY Investing.com Index för USD/JPY 52,8%   50,1%
07:30   AUD Investing.com Index för AUD/USD 49,6%   43,9%

Aktieurval

Sök efter aktier
   
   
   
Hitta

Kryptovalutapar

Få kryptovalutakurser i realtid
   
   
   
Hitta

Relaterade artiklar

2018-05-28 07:53 GMT

Finansmarknader i realtid

Globala Index

Namn Sista +/- +/- % Marknadsöversikt Upp Ner
Dow 30 24.753,09 -58,67 -0,24%
Up
43.33%
Down
56.67%
13 17
S&P 500 2.721,33 -6,43 -0,24%
Up
46.92%
Down
52.29%
Unchanged
0.80%
236 263
DAX 13.018,74 +80,73 +0,62%
Up
90.00%
Down
6.67%
Unchanged
3.33%
27 2
S&P/TSX 16.075,67 -37,95 -0,24%
Up
47.58%
Down
50.81%
Unchanged
1.61%
118 126
Nikkei 225 22.475,50 +24,71 +0,11%
Up
45.33%
Down
50.22%
Unchanged
4.44%
102 113

Svenska Index

Namn Sista +/- +/- % Marknadsöversikt Upp Ner
OMXS30 1.596,65 +9,66 +0,61%
Up
83.33%
Down
13.33%
Unchanged
3.33%
25 4
OMX Nordic 40 1.564,11 +3,59 +0,23%
Up
87.80%
Down
12.20%
36 5
OMX Stockholm 585,97 +3,26 +0,56%
Up
60.86%
Down
24.29%
Unchanged
14.86%
213 85
OMX Stockholm Mid. 827,85 +2,94 +0,36%
Up
54.41%
Down
29.41%
Unchanged
16.18%
74 40
OMX Stockholm Sma. 804,84 +4,92 +0,62%
Up
49.47%
Down
27.37%
Unchanged
23.16%
47 26
Stockholm Technol. 1.114,86 +6,42 +0,58%
Up
50.00%
Down
33.33%
Unchanged
16.67%
18 12

Indexterminer

NamnMånadSista+/- %
OMXS30Jun 20181.595,88+0,54%
Norge 20Jun 2018800,05+0,71%
Danmark 20Jan 20181.121,750,00%
DAXJun 201813.012,2+0,62%
S&P 500Jun 20182.729,50+0,41%
FTSE 100Jun 20187.729,0+0,48%

Råvaror

NamnMånadSista+/- %
GuldJun 20181.296,60-0,54%
Råolja WTIJul 201866,70-1,74%
SilverJul 201816,465-0,49%
NaturgasJul 20182,958-0,17%
US SoyabönaJul 20181.042,00+0,54%
US VeteJul 2018544,75+2,67%

Mest omsatta svenska aktier

NamnSista+/-+/- %
Volvo B160,62+0,52+0,32%
LM Ericsson B65,53+0,27+0,41%
Nordea Bank87,40+0,30+0,34%
Telia Company41,98-0,08-0,19%
SSAB A48,52-0,06-0,12%
Swedbank A187,5+1,4+0,75%

Ledan Aktier

NamnSista+/-+/- %
Exxon Mobil78,71-1,56-1,94%
Alibaba199,20+1,83+0,93%
Deutsche Bank10,489+0,105+1,01%
Facebook184,92-1,01-0,54%
Alphabet A1.084,08-1,37-0,13%
Apple188,58+0,43+0,23%

Börshandlande fonder

NamnSista+/-+/- %
SPDR S&P 500272,15-0,65-0,24%
PowerShares QQQ169,72+0,17+0,10%
iShares S&P Europe 3.46,18000,00000,00%
SPDR Gold Shares123,21-0,38-0,31%
SPDR S&P Metals & Mi.36,8300-0,4700-1,26%
iShares MSCI Emergin.46,4300+0,1900+0,41%

Kurser & Obligationer

NamnMånadSista+/-
Euro BTPJun 2018132,15+0,79
US 10 YR T-NoteSep 2018119,44-0,09
US 30Y T-BondSep 2018142,72-0,12
UK GiltJun 2018123,45+0,89
Euro BundJun 2018160,67-0,50
Euro SCHATZJun 2018112,065-0,040

 

 

 

 

 

 

Registrera dig med Google
eller
Registrera dig med e-post