Heta nyheter
0
Reklamfri version. Uppgradera din upplevelse på Investing.com. Spara upp till 40% Mer detaljer

Mestadels uppåt på Europabörserna

Råvaror2019-08-01 10:40
Sparad. Se Sparade objekt.
Denna artikel har redan sparats i dina Sparade objekt
 
© Reuters. Mestadels uppåt på Europabörserna

Europabörserna handlas oregelbundet på onsdagsförmiddagen.

Vid 10.12-tiden var Stoxx 600 index upp 0,21 procent, FTSE 100 index sjönk 0,18 procent, medan DAX 30 index var ned 0,03 procent.

Den amerikanska S&P 500 terminen var samtidigt upp 0,03 procent.

KursDiff i dagDiff i år
Stoxx 600386,570,21%14,49%
Stoxx 503 473,290,19%15,72%
FTSE 1007 573,09-0,18%12,56%
DAX 3012 185,73-0,03%15,41%
CAC 405 543,010,44%17,17%
SMI9 919,270,29%17,68%
FTSE MIB Milano21 549,550,71%17,60%
IBEX 358 998,500,31%5,37%
ATX2 974,62-0,35%8,33%
OBX793,960,26%7,38%
OMX 301 603,250,22%13,81%
S&P 500 termin2 983,000,03%
Nasdaq 100 termin7 870,250,04%
Sweden 10 Y-0,14%0,01
Tyskland 10 Y-0,43%0,02
USA 10 Y2,05%0,04
UK 10 Y0,62%0,01
Italien 10 Y1,58%0,04
Frankrike 10 Y-0,17%0,02
Spanien 10 Y0,32%0,04
EUR/USD1,1038-0,0090
USD/JPY109,13000,5400
USD/SEK9,68000,0856
EUR/SEK10,68470,0080
GBP/SEK11,72940,0111
Brent, USD/fat64,34-1,09%
WTI, USD/fat57,79-1,35%
Guld spot Comex, USD/oz1 403,27-1,50%
Silver spot Comex, USD/oz15,95-2,44%
Källa: Bloomberg

Mestadels uppåt på Europabörserna
 

Relaterade artiklar

Tre faktorer som påverkar oljepriset
Tre faktorer som påverkar oljepriset av Råvarumarknaden - 2021-12-07

Oljepriserna påverkas kraftigt av handlare som bjuder på oljeterminskontrakt på råvarumarknaden baserat på deras uppfattningar om framtida utbud och...

Lägg till en kommentar

Riktlinjer för kommentarer

Vi uppmuntrar dig att använda kommentarer för att engagera dig med andra användare, dela ditt perspektiv och ställa frågor till skribenter och till varandra. Men för att upprätthålla den höga diskursen har vi alla kommit att värdera och förväntar oss att hålla följande kriterier i åtanke:

  • Berika samtalen
  • Vara fokuserad och på rätt spår. Gör endast inlägg som är relevant för ämnet som diskuteras.
  • Var respektfull. Även negativa åsikter kan ramas in på ett positivt och diplomatiskt sätt.
  • Använd standard skrivsätt. Inkludera kommatering, versaler och gemener.
  • NOTERA: Spam och/eller säljfrämjande meddelanden och länkar inom en kommentar kommer att tas bort
  • Undvik svordomar, förtal eller personliga angrepp riktad mot en skribent eller en annan användare.
  • Endast svedese kommentarer kommer att tillåtas.

Ansvariga för spam eller missbruk kommer att tas bort från webbplatsen och förbjudas från framtida registrering på Investing.com diskretion.

Skriv dina tankar här
 
Aär du säker på att du vill ta bort det här diagrammet?
 
Posta
Publicera även på :
 
Ersätt det bifogade diagrammet med ett nytt?
1000
Din möjlighet att kommentera är för tillfället avstängd på grund av negativa användarrapporter. Din status granskas av våra moderatorer.
Vänta en minut innan du försöker kommentera igen.
Tack för din kommentar. Observera att alla kommentarer är under behandling tills de godkänts av våra moderatorer. Det kan därför ta lite tid innan inlägget visas på vår hemsida.
 
Aär du säker på att du vill ta bort det här diagrammet?
 
Posta
 
Ersätt det bifogade diagrammet med ett nytt?
1000
Din möjlighet att kommentera är för tillfället avstängd på grund av negativa användarrapporter. Din status granskas av våra moderatorer.
Vänta en minut innan du försöker kommentera igen.
Lägg till diagram till kommentar
Bekräfta blockering

Är du säker på att du vill blockera %USER_NAME%?

Genom att blockera kan du och %USER_NAME% inte se varandras inlägg på Investing.com.

%USER_NAME% lyckades läggas till i din Blockeringslista

Eftersom du precis avblockerat denna person måste du vänta 48 timmar för att kunna förnya blockeringen.

Rapportera den här kommentaren

Jag anser att denna kommentar är:

Kommentar flaggad

Tack!

Rapporten har skickats till våra moderatorer för granskning
Friskrivning: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.
Registrera dig med Google
eller
Registrera dig med e-post