Heta nyheter
0
Reklamfri version. Uppgradera din upplevelse på Investing.com. Spara upp till 40% Mer detaljer

Små rörelser på Europabörserna

Råvaror2019-07-24 10:41
Sparad. Se Sparade objekt.
Denna artikel har redan sparats i dina Sparade objekt
 
© Reuters. Små rörelser på Europabörserna

Europabörserna visar små förändringar under den inledande handeln.

Vid 09.59-tiden var Stoxx 600 index ned 0,03 procent, FTSE 100 index sjönk 0,43 procent, medan DAX 30 index var upp 0,08 procent.

Den amerikanska S&P 500 terminen var samtidigt ned 0,22 procent.

KursDiff i dagDiff i år
Stoxx 600391,42-0,03%15,92%
Stoxx 503 529,29-0,10%17,59%
FTSE 1007 524,29-0,43%11,83%
DAX 3012 501,260,08%18,39%
CAC 405 607,92-0,18%18,54%
SMI9 964,62-0,01%18,21%
FTSE MIB Milano21 992,690,17%20,02%
IBEX 359 293,300,13%8,82%
ATX3 012,85-0,16%9,73%
OBX808,10-0,11%9,29%
OMX 301 621,15-0,22%15,08%
S&P 500 termin3 001,25-0,22%
Nasdaq 100 termin7 946,50-0,47%
Sweden 10 Y-0,04%-0,03
Tyskland 10 Y-0,38%-0,03
USA 10 Y2,05%-0,03
UK 10 Y0,68%-0,01
Italien 10 Y1,53%-0,07
Frankrike 10 Y-0,12%-0,03
Spanien 10 Y0,34%-0,05
EUR/USD1,1138-0,0013
USD/JPY108,0400-0,1300
USD/SEK9,47530,0099
EUR/SEK10,5534-0,0013
GBP/SEK11,80530,0311
Brent, USD/fat64,000,27%
WTI, USD/fat57,010,42%
Guld spot Comex, USD/oz1 423,570,28%
Silver spot Comex, USD/oz16,520,49%
Källa: Bloomberg

Små rörelser på Europabörserna
 

Relaterade artiklar

Ukraina stoppar del av gasflödet till Europa
Ukraina stoppar del av gasflödet till Europa av Investing.com - 2022-05-11

By Alessandro Albano Investing.com - Ryska gasleveranser till Europa kan störas för första gången sedan konflikten började i Ukraina. I ett uttalande på sin hemsida meddelade...

Den ryska oljeproduktionen ökar i maj
Den ryska oljeproduktionen ökar i maj av Investing.com - 2022-05-10

Investing.com – När kriget mellan Ryssland och Ukraina började flög Brent- och WTI-priserna till nya rekordnivåer och handlades ibland över 130 dollar per fat. Bakgrunden var att...

Är uppgången i råvarupriserna hållbar?
Är uppgången i råvarupriserna hållbar? av Råvarumarknaden - 2022-05-09

Råvarupriserna har stigit kraftigt sedan invasionen av Ukraina den 24 februari, särskilt för råvaror som produceras i Ryssland och Ukraina. Det inkluderar...

Lägg till en kommentar

Riktlinjer för kommentarer

Vi uppmuntrar dig att använda kommentarer för att engagera dig med andra användare, dela ditt perspektiv och ställa frågor till skribenter och till varandra. Men för att upprätthålla den höga diskursen har vi alla kommit att värdera och förväntar oss att hålla följande kriterier i åtanke:

  • Berika samtalen
  • Vara fokuserad och på rätt spår. Gör endast inlägg som är relevant för ämnet som diskuteras.
  • Var respektfull. Även negativa åsikter kan ramas in på ett positivt och diplomatiskt sätt.
  • Använd standard skrivsätt. Inkludera kommatering, versaler och gemener.
  • NOTERA: Spam och/eller säljfrämjande meddelanden och länkar inom en kommentar kommer att tas bort
  • Undvik svordomar, förtal eller personliga angrepp riktad mot en skribent eller en annan användare.
  • Endast svedese kommentarer kommer att tillåtas.

Ansvariga för spam eller missbruk kommer att tas bort från webbplatsen och förbjudas från framtida registrering på Investing.com diskretion.

Skriv dina tankar här
 
Aär du säker på att du vill ta bort det här diagrammet?
 
Posta
Publicera även på :
 
Ersätt det bifogade diagrammet med ett nytt?
1000
Din möjlighet att kommentera är för tillfället avstängd på grund av negativa användarrapporter. Din status granskas av våra moderatorer.
Vänta en minut innan du försöker kommentera igen.
Tack för din kommentar. Observera att alla kommentarer är under behandling tills de godkänts av våra moderatorer. Det kan därför ta lite tid innan inlägget visas på vår hemsida.
 
Aär du säker på att du vill ta bort det här diagrammet?
 
Posta
 
Ersätt det bifogade diagrammet med ett nytt?
1000
Din möjlighet att kommentera är för tillfället avstängd på grund av negativa användarrapporter. Din status granskas av våra moderatorer.
Vänta en minut innan du försöker kommentera igen.
Lägg till diagram till kommentar
Bekräfta blockering

Är du säker på att du vill blockera %USER_NAME%?

Genom att blockera kan du och %USER_NAME% inte se varandras inlägg på Investing.com.

%USER_NAME% lyckades läggas till i din Blockeringslista

Eftersom du precis avblockerat denna person måste du vänta 48 timmar för att kunna förnya blockeringen.

Rapportera den här kommentaren

Jag anser att denna kommentar är:

Kommentar flaggad

Tack!

Rapporten har skickats till våra moderatorer för granskning
Registrera dig med Google
eller
Registrera dig med e-post